Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
[FAQ] czy są przeciwwskazania do stosowania protez szkieletowych acetalowych?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Nie ma żadnych przeciwwskazań, jest to najlepsze rozwiązanie protetyczne spośród protez ruchomych, z powodu podparcia i utrzymywania protezy szkieletowej na klamrach w jamie ustnej pacjenta muszą być własne zęby, które posłużą jako filary.

 
[FAQ] Czy protezy acetalowe są trwalsze niż protezy akrylowe?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Tak, protezy szkieletowe acetalowe nie łamią się i nie pękają - jest to możliwe gdyż wykonane są z acetalu, który zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach niż akryl stosowany do protez akrylowych.

 
[FAQ] Jak długi jest czas oczekiwania na wykonanie protezy?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Około tygodnia, w zależności od możliwości czasowych pacjenta.

 
[FAQ] Jak często należy zmieniać protezy na nowe?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Podczas użytkowania protez należy zgłaszać się na wizyty kontrolne raz w roku, lekarz stomatolog ocenia wtedy stan protezy i jej dopasowanie w jamie ustnej, zwykle po 5-7 latach wskutek zaniku podłoża protetycznego w jamie usnej proteza przestaje idealnie pasować, pogarsza się jej utrzymanie, przestaje być stabilna i zaczyna spadać - jest to wskazanie do wymiany protezy.

 
[FAQ] Jakie są wskazania do wykonania protez akrylowych?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Wskazaniem do wykonania konwencjonalnych protez akrylowych jest całkowite bezzębie u pacjenta - wtedy wykonuje się protezy całkowite, lub liczne braki zębowe przy braku możliwości innego leczenie protetycznego - wtedy wykonuje się protezy częściowe .

 
[FAQ] Jakie są inne objawy zgrzytania lub zaciskania zębów?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Oprócz bólów mięśni żwaczy, karku, stawów innymi objawami mogą być: szumy w uszach, ograniczona ruchomość żuchwy lub głowy, trzaski i przeskakiwania w stawach skroniowo-żuchwowych, ścieranie i pękanie zębów, ubytki klinowe

 
[FAQ] Jak długo trwa leczenie szynami zębowymi?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Czas trwania leczenia jest indywidualny u każdego pacjenta, zmniejszenie objawów bólowych obserwuje się już po 4~7 dniach natomiast całkowite wyleczenie i oduczenie się zaciskania zębami w nocy trwa od jednego do kilku miesięcy

 
[FAQ] Co powoduje zaciskanie lub zgrzytanie zębami?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Przyczyn może być kilka, po wyeliminowaniu możliwych węzłów urazowych w obrębie uzębienia najczęstszą przyczyną jest stresogenny tryb życia.

 
[FAQ] Jak dbać o zęby po wybielaniu?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Po zabiegu wybielania obowiązuje tzw. 48 - godzinna biała dieta, w tym czasie należy wystrzegać się kawy, herbaty, papierosów, ciemnych soków i innych "kolorowych" napojów i pokarmów . Zaleca się również fluoryzację zębów w celu wzmocnienia szkliwa i ochronę przed przebarwieniem zębów.

 
[FAQ] Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Efekt wybielania utrzymuje się od około pół roku do 2~3 lat - jest to zależne od przyzwyczajeń żywieniowych, stopnia higieny jamy ustnej i uwarunkowań osobniczych, po tym okresie zabieg można powtórzyć.

 
[FAQ] Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Przeciwwskazaniem do wybielania jest ciąża, okres karmienia, epilepsja i wiek poniżej 16 r.ż.. Unika się również wybielania zębów u pacjentów, którzy mają uzupełnienia zębowe oraz protetyczne w odcinku zębów które chce się wybielić.

 
[FAQ] Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Wpisany przez Magdalena Fieroch   

Szyny do wybielania zębówWybielanie zębów jest całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł, jedyną uciążliwością mogącą wystąpić po wybielaniu jest przejściowa nadwrażliwość zębów ustępująca zwykle po ok. 24 godzinach.